Vstupní práce - Vlk eurasijský (Canis lupus lupus)
Vlk eurasijský
Vlk eurasijský je poddruh vlka obecného. Je rozšířen po celé Evropě a Asii. Na mnoha místech byl ovšem již vyhuben. Je to velmi přizpůsobivý tvor, a proto ho můžeme najít jak v tundře, tak v lesích. Podle seznamu IUCN řazen mezi málo dotčené druhy.
Vzhled
Délka jeho těla je 100 - 160 cm a váží mezi 60 - 80 kg. Jeho výška je maximálně jeden metr. Ve volné přírodě se obvykle dožívá 10 let, ale v zajetí se to může prodloužit až na 20 let. Jejich srst hraje barvami od šedobílé až po černou.
Velmi zajímavá věc o vlčí srsti je, že jí někteří přebarvují. Vlci v tundře mají štěňata krémová a v dospělosti získají bílou barvu. Černí vlci se také mohou časem přebarvit a zesvětlit. Existují případy, kdy z černých vlků se stanou bílí. Ukázkou přebarvování může být vlčice Lupína, která byla v Česku chována.
Potrava
Vlci celkově jsou predátoři. Díky lovu ve skupinách mohou ulovit zvířata, která jsou větší než oni sami. Tento poddruh se především živý srnci, jeleny, divokými prasaty, ale také domácí zvířata jako kozy a ovce, což je jeden z důvodu, proč jsou loveni. Při nedostatku potravy nepohrdnou hlodavci, hmyzem a ani mršinami. Občas si svou stravu obohacují o ovoce jako například hroznové víno. Průměrně jedině spotřebuje 1,5 - 2 kg masa. Není přesně známo kolik vlk je schopen spořádat dohromady, ale v některých zdrojích se udává, že je to kolem 10 kg masa. Pokud je potřeba vydrží dlouho hladovět. I po dvou týdnech bez potravy se to příliš nepodepíše na jejich aktivitě. Poté však v okamžiku, kdy uloví svou kořist, se nacpou div ne k prasknutí.
Rozmnožování
Jsou to monogamní tvorové a pár spolu zůstává až do smrti jednoho z dvojice. Poté si hledají jiného partnera. Samice mohou zabřeznout většinou po dosažení dvou let, ale v zajetí to může být i dříve. Vrh mají jednou do roka a jsou produktivní až do smrti. Období jejich páření je na konci zimy. V období březosti, která trvá 61 - 63 dní, si vlčice vyhrabávají noru na vhodném místě a zdržují se v její blízkosti. Vrh má 4 - 7 vlčat. Rodí se hluchá a slepá. Své smysly získávají až 9 - 12 den. Po třech týdnech poprvé opouštění bezpečí doupěte. Samice s nimi po celou dobu zůstává a obstarání potravy má na starost zbytek smečky.
Chov vlků jako domcích mazlíčků
Chov vlků lidmi je velmi oblíbený především v USA. I když jsou to předchůdci domácími psy, mají mezi sebou velké rozdíly. Vlčata je potřeba odebrat po 14 dnech, ale nejpozději do 21 dnů, jinak je jejich socializace velice těžká. Čím jsou vlčata starší, tím je jejich chování nevyzpytatelnější a to hlavně samci. Vlci musí mít dostatek prostoru, který můžou považovat za své teritorium. Také musíme dbát na to, že to nejsou psi a mají svojí vůli a svobodu. I svého chovatele zná, může v případě, že se cítí ohrožený, na něj zaútočit.
Výběh
Výběh je situován do horského údolí, které zahrnuje i část stráně. Ve stráni se vyskytuje několik vlčích vyhlídek. Ve 2/3 stráně se vyskytuje ukrytá jeskyňka. V údolí protéká říčka, která se přibližně v polovině rozlévá do jezírka, které je obklopené starými vrbami. V jejich území se nacházejí loučky i seskupení stromů, kde se mohou ukrýt. Vzhledem k tomu, že do výběhu budu pouštět malá vlčata, je tam uměla vytvořená nora, která je z dřevěné budky zapuštěné do země a má na vrchu otevírací dvířka pro případ nouze.
Komentáře
Přehled komentářů
Incredible! This blog looks just like my old one! It's on a completely different subject but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!
Test, just a XRumer 23 StrongAI test...
(seth, 30. 6. 2024 0:02)